"Sprzedam spółkę z linią kredytową" - tego rodzaju oferty można często znaleźć na portalach dla przedsiębiorców. Nic dziwnego, bo wielu właścicieli firm korzysta z kredytu odnawialnego, który nierzadko ratuje finanse przedsiębiorstwa pod koniec miesiąca. Jeśli przedsiębiorca odpowiedzialnie korzysta z elastycznej linii kredytowej, to staje się ona idealnym rozwiązaniem, ale w innym przypadku może skończyć się to nawet utratą własnego biznesu. Dlatego przed otwarciem linii kredytowej warto zastanowić się, czy nie przekraczamy innej linii - czyli granicy naszej zdolności do spłaty zobowiązań. Jeśli tak nie jest, to warto pomyśleć o wzięciu takiego zobowiązania, bo może to być świetne wsparcie dla przedsiębiorstwa.

Linia kredytowa dla firm. Jak działa kredyt odnawialny?

Czym jest kredyt odnawialny? Oferta linii kredytowej skierowana do biznesu jest dedykowana wszystkim przedsiębiorcom, którzy chcą zabezpieczyć płynność finansową. Limit kredytowy stanowi alternatywę dla drogich i trudniej dostępnych kredytów dla firm. Linia kredytowa działa w podobny sposób do debetu na prywatnym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Do konta firmowego dopisywana jest dodatkowa, określona umową kwota, z której przedsiębiorca może korzystać w momencie, gdy skończą się środki należące do firmy. Kredyt odnawia się po każdorazowej spłacie.

Taka forma kredytowania jest szczególnie korzystna dla jednoosobowych działalności gospodarczych i mikroprzedsiębiorstw. Początkujące firmy często borykają się z problemem finansowania wszystkich swoich potrzeb. Niektóre banki udostępniają limit kredytowy już po 6 miesiącach od rozpoczęcia działalności firmy. Jego wysokość jest uzależniona od indywidualnej zdolności kredytowej firmy, czyli prościej - od wysokości wpływów na konto przedsiębiorcy. Okres kredytowania może trwać od 12 miesięcy do nawet 20 lat.

Limit kredytowy sprawdza się szczególnie w sytuacjach awaryjnych, zabezpiecza przed nieplanowanymi wydatkami. Nie należy jednak korzystać z niego w sposób bezmyślny. Odpowiedzialne gospodarowanie przyznanymi środkami może pozwolić na zbudowanie pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Natomiast nieodpowiedzialne sięganie po te środki za każdym razem mogą przysporzyć kłopotów finansowych.

Limit odnawialny dla przedsiębiorców - warunki przyznania

Kredyt odnawialny w rachunku firmowym może założyć każdy przedsiębiorca, który spełnia oczekiwania banków. Po pierwsze - limit kredytowy jest przyznawany osobom, które posiadają konto firmowe w danym banku. Z reguły wymagany jest też 6 miesięczny minimalny okres działania przedsiębiorstwa. W zależności od wysokości kredytu odnawialnego, może się również okazać konieczne zabezpieczenie. Niektóre banki wymagają np. zabezpieczenia kredytu hipoteką na nieruchomości. Linia kredytowa jest przyznawana jest firmom posiadającym formę prawną, np:

 • rejestrowa jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółka cywilna,
 • spółka jawna,
 • spółka partnerska.

Termin przyznania kredytu odnawialnego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wymagany jest dłuższy okres w którym środki wpływają na konto. Dlaczego? Ponieważ bank musi mieć możliwość obliczenia ryzyka kredytowego przed przyznaniem kredytu. W najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy działają na rynku już jakiś czas - min. od 6 miesięcy do nawet 12 miesięcy i posiadają wpływy o regularnej wysokości. Właścicielowi nowej działalności gospodarczej może być trudno uzyskać taki limit właśnie z powodu braku historii wpływów na konto firmowe.

Koszt kredytu odnawialnego, czyli obciążenie prowizją od limitu

Limit kredytowy to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Przedsiębiorca ponosi jedynie opłatę roczną za odnowienie limitu w rachunku bieżącym. Jest ona uzależniona od wysokości przyznanego limitu, jak również od historii kredytowej i zdolności finansowej kredytobiorcy. Ponadto możliwe są opłaty w momencie korzystania z limitu. Natomiast jeżeli limit nie będzie wykorzystywany, bank nie nalicza dodatkowych opłat.

Koszt oprocentowania kredytu odnawialnego jest zależny od instytucji, w której zaciągamy zobowiązanie. Wiele zależy również od okresu spłaty - np. w mBanku taki okres może wynieść nawet do 6 miesięcy, podczas których naliczane są odsetki za korzystanie z limitu. Przy oprocentowaniu zmiennym takie koszty są dość trudne do oszacowania, ponieważ są uzależnione od stawki WIBOR3M.

Zalety i wady linii kredytowej w przedsiębiorstwie

Ze względu na swoje cechy, kredyty odnawialne stanowią z reguły korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Do zalet linii kredytowej należy między innymi:

 • wysoka kwota kredytu od 1 zł do 500 tys. zł w zależności od banku,
 • niskie oprocentowanie kredytu - od 0 proc do 9,9 proc.,
 • dostęp do środków ograniczony jedynie wysokością przyznanego limitu,
 • dostęp do taniego kredytu już po 6 miesiącach od rozpoczęcia działalności,
 • środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

Natomiast do wad limitu kredytowego w rachunku firmowym można zaliczyć przede wszystkim:

 • trudny dostęp do limitu dla nowo powstałych firm,
 • możliwa konieczność dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Pozabankowa linia kredytowa. Korzystna alternatywa dla usług bankowych

Pamiętajmy, że zarówno banki jak i firmy ustalają wymagania wobec klientów indywidualnie. Dlatego jeśli jedna instytucja nie udzieliła nam limitu, nie powinniśmy się poddawać. Co w sytuacji, kiedy żaden bank nie chce udzielić limitu kredytowego przedsiębiorcy? Wśród firm udzielających pożyczek pozabankowych występują dwie, które oferują tzw. “fińskie” pożyczki odnawialne - Euroloan i Banknot. Limit kredytowy w tych firmach jest niższy od bankowej pożyczki - od 300 zł do maksymalnie 20 tys. zł.

Euroloan oferuje wysoką kwotę pożyczki - od 300 zł do nawet 20 tys. Okres kredytowania w tej firmie może wynieść od 5 do maksymalnie 48 miesięcy. W tej firmie pożyczka jest oferowana klientom od 21. roku życia. Euroloan stosuje pewne ograniczenia ze względów bezpieczeństwa. Jest nim stopniowe zwiększenie możliwości wypłacenia pożyczki - przed potwierdzeniem swoich danych jest to maksymalnie połowę kwoty przyznanego limitu. Drugą połowę można pobrać dopiero w momencie wysłania kodu aktywacyjnego poprzez SMS. Kod zostaje wysłany na nasz adres tradycyjną pocztą. W ten sposób klienci są chronieni przed wyłudzeniem wysokiej kwoty. Natomiast na stronie Banknotu możemy wziąć pożyczkę w wysokości od 300 zł do maksymalnie 5 tys. zł. na okres 4 miesięcy. Jednocześnie oferta jest skierowana dla osób już od 18. roku życia, co pozwala na wczesne rozpoczęcie budowania zdolności kredytowej.

Obie firmy pożyczkowe wymagają od swoich klientów posiadania obywatelstwa polskiego i adresu zamieszkania na terenie Polski. Przed udzieleniem linii kredytowej dane klientów tych firm mogą zostać zweryfikowane w Biurze Informacji Kredytowej i w bazach dłużników. Weryfikacja klienta odbywa się szybko, dlatego decyzja pożyczkowa powinna pojawić się w ciągu kilkunastu minut od momentu złożenia wniosku.

Warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego pożyczania pieniędzy i nawet po przyznaniu limitu kredytowego korzystać z przyznanych środków w ostrożny sposób.

autor tekstu: Kamil Kmieć

autor foto: Bożena Prętkowska

 

SŁUP OGŁOSZENIOWY

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy