Wiadomości z Miasta i Gminy Piwniczna-ZDRÓJ

Nowe regulacje ustawy o odnawialnych źródłach energii (oze) to szansa na rozwój energooszczędnego budownictwa i większy udział energii pozyskiwanej ze źródeł niekonwencjonalnych. Podczas spotkania, zorganizowanego przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu, członek zarządu województwa Leszek Zegzda przybliżył problematykę Regionalnej Polityki Energetycznej.

Z przedstawicielami gmin – udziałowców SARR Leszek Zegzda rozmawiał na temat możliwości pozyskiwania środków finansowych z nowego RPO na przedsięwzięcia pozwalające w większym stopniu wykorzystywać „czystą” energię.

- Zakończyły się konsultacje Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego. Wszyscy zainteresowani mieli okazję wnieść swoje uwagi. Obecnie analizujemy wnioski do uszczegółowienia programu. W drugiej połowie bieżącego roku nastąpi uruchomienie pierwszych konkursów. W czwartym priorytecie Programu aż 420 mln euro przeznaczymy na działania związane z Regionalną Polityką Energetyczną – mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Główne obszary wsparcia 4. Osi priorytetowej RPO to: rozwój zrównoważonego transportu miejskiego (140 mln euro), redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza (100 mln euro), poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym (96 mln euro), wzrost poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii (35 mln euro), rozwój infrastruktury służącej do dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności sieci elektroenergetycznych (30 mln euro) oraz poprawa efektywności energetycznej MŚP (19 mln euro).

Przykładowo w działaniu „poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym” zwiększenie wykorzystania oze planowane jest poprzez realizację inwestycji w zakresie budowy, modernizacji obiektów wytwarzających energię elektryczną z biomasy, biogazu, energii słońca, wiatru, wody oraz wytwarzających ciepło z energii geotermalnej lub słonecznej. Promowane będzie przede wszystkim wykorzystanie małych źródeł energii zlokalizowanych blisko odbiorcy, budowa jednostek o mniejszej mocy wytwarzania zgodnie z linią demarkacyjną RPO / POIŚ oraz budowa źródeł energii na potrzeby lokalne z ograniczeniem przesyłania jej na duże odległości.

Również w ramach działań 4. Osi będą realizowane projekty polegające na zastosowaniu oze w przedsiębiorstwach, zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji, w tym wprowadzenie systemów zarządzania energią poprzez modernizację i przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie.

źródło: (Agenda UMWM w Nowym Sączu/adab)

Komentarze   

-2 #1 Astmatyk 2015-04-16 19:23
Nowe wladze Piwnicznej na tym temacie powinny sie koncentrowac. Piwniczna to zdroj tylko z nazwy. To widac po ilosci chetnych na wdychanie "naszego piwniczanskiego "powietrza !
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Wirtualny Spacer Piwniczna

Komunikacja Piwniczna

Telewizja z serca regionu

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Imprezy - Ogłoszenia - Wydarzenia

Ogłoszenia i Reklamy