Wiadomości z Miasta i Gminy Piwniczna-ZDRÓJ

W najbliższą sobotę, 4 października 2014 r. rozpocznie się akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących. Szczepionki zostaną zrzucone z samolotu w formie przynęt. Akcja potrwa do 18 października 2014 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Sączu daje wskazówki dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone immunoprzynęty do zwalczenia wścieklizny u lisów. Przynęty zawierają szczepionkę przeciw wściekliźnie. Mają kwadratowy kształt. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu pojemnika przez lisa – wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.

- Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy. Dlatego prosimy o nie dotykanie i nie podnoszenie przynęt – apeluje Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.

Po wyłożeniu przynęt, przez dwa tygodnie nie wolno wypuszczać do lasów psów i kotów bez opieki. Przynęty ze szczepionką są dopuszczone tylko do szczepienia lisów. W przypadku kontaktu zwierząt domowych z przynętami – należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po szczepieniu zaleca się: nie wchodzić na teren lasu; zachować ostrożność w czasie pobytu na polach, terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach; nie dotykać, nie podnosić, nie rozłamywać przynęty – zawarta w niej szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu przez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W przypadku kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

info: [http://www.powiat.nowy-sacz.pl/]

info: [www.krosno24.pl]

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Wirtualny Spacer Piwniczna

Komunikacja Piwniczna

Telewizja z serca regionu

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Imprezy - Ogłoszenia - Wydarzenia

Ogłoszenia i Reklamy