Wiadomości z Miasta i Gminy Piwniczna

W najbliższą sobotę, 4 października 2014 r. rozpocznie się akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących. Szczepionki zostaną zrzucone z samolotu w formie przynęt. Akcja potrwa do 18 października 2014 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Sączu daje wskazówki dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone immunoprzynęty do zwalczenia wścieklizny u lisów. Przynęty zawierają szczepionkę przeciw wściekliźnie. Mają kwadratowy kształt. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu pojemnika przez lisa – wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.

- Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy. Dlatego prosimy o nie dotykanie i nie podnoszenie przynęt – apeluje Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.

Po wyłożeniu przynęt, przez dwa tygodnie nie wolno wypuszczać do lasów psów i kotów bez opieki. Przynęty ze szczepionką są dopuszczone tylko do szczepienia lisów. W przypadku kontaktu zwierząt domowych z przynętami – należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po szczepieniu zaleca się: nie wchodzić na teren lasu; zachować ostrożność w czasie pobytu na polach, terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach; nie dotykać, nie podnosić, nie rozłamywać przynęty – zawarta w niej szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu przez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W przypadku kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

info: [http://www.powiat.nowy-sacz.pl/]

info: [www.krosno24.pl]

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Nowe Komentarze

Wirtualny Spacer Piwniczna

Komunikacja Piwniczna

Wybory Samorządowe 2014

Wybory Samorządowe 2014

Wybory Samorządowe 2014

Sonda Społeczna do 10.31.2014 r.

Jak oceniasz pracę Rady Miasta i Gminy Piwniczna - Zdrój?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:
 
Powered by Sexy Polling
 

Facebook piwniczna.info

Ogłoszenia i Reklamy